Jaké používáme články k repasi aku baterií ?

V baterii může být použitá různá chemická struktura článků.

Základní typy článků jsou tyto :

NiCd - Nikl-kadmiový akumulátor
Mezi jeho výhody patří, že mu nevadí skladování ve vybitém stavu a s tím související odolnost vůči hlubokému vybití. Určitou nevýhodou ve srovnání s NiMH a Li-ion akmulátory je jeho relativně nižší měrná kapacita. Oproti Li-ion článkům má NiCd článek vyžší odolnost vůdči nízkým teplotám klesajícím pod bod mrazu. Avšak žádné baterii skladování při teplotě okolo 0st není příjemné. Jmenovité napětí jednoho článku je 1,2V. Pokud chcete zjistit počet článků v aku baterii, vydělte napětí aku baterie číslem 1,2 a zjistíte počet článků v baterii.

NimH - Nikl-metal hydridový akumulátor
Ve srovnání s jemu podobným nikl-kadmiovým akumulátorem(NiCd) má přibližně dvojnásobnou kapacitu. Hlavními důvody jeho velkého rozšíření je jeho značně velká kapacita a schopnost dodávat poměrně velký proud spolu s přijatelnou cenou. Pokud chcete v aku baterii nahradit původní NiCd články za NimH tak je to možné. Většinou dojde ke skokovému navýšení kapacity baterie a je nutné zkontrolovat požadovaný příkon nabíječky, pokud by byl příliš nízký. Ničemu to však nevadí, jen se tím prodlouží doba nabití aku baterie. Né každá nabíječka však umí nabíjet NiCd i Nimh baterie.

Li-ion - Lithium-iontová baterie
Hlavní výhodou těchto baterií je velmi vysoká hustota energie – třikrát vyšší hodnota než starší typy jako Ni-MH. Články mají vyžší napětí - 3,6V. Jsou lehčí. Nemají paměťový efekt, ale pozor na to jak baterie skladovat ! Nemají rády chlad. Teploty pod bod mrazu jsou poškozující a také teploty nad cca 30 stupňů nejsou pro tyto baterie příliš žádoucí. Nikdy tyto baterie neskladujte v chladnu ! Li-ion články nelze jednoduše nahradit za případné NiCd nebo NimH články. Li-ion články mají jiný nabíjecí cyklus a proto je k jejich nabití potřeba řídící elektronika(BMS) s čipem, který je naprogramovaný na správné řízení nabíjení a vybíjení. Pro případnou repasi Li-ion aku baterie je někdy nutné tuto elektroniku přeprogramovat, což nejde vždy např. u akubaterií Makita.

Dalším kritériem pro výběr článku je značka

V této  

články značky Sanyo a Panasonic - jedná se o profi články, které jsou použité většinou ve všech profi aku bateriích. Vyznačují se stabilním a dlouhým držením výkonu. Při práci s aku nářadím poznáte pokles kapacity u těchto článků až u konce vybití baterie. Tyto články mají i delší životnost a stabilitu. Jsou nabízeny s chemickou strukturou NiCD(Sanyo) a NiMH(Panasonic).

články značky LG - tyto články používáme k repasi li-ion baterií. Jsou vhodné jak do akunářadí tak do elektrokol či vysavačů, jsou tedy všestrané. Tyto články jsou vyráběny v nižších kapacitách a tudíž snesou i vyšší poroudové zatížení. Počet nabíjecích cyklů se pohybuje v rozsahu 800-1500 podle výkonnosti článku.

články značky Samsung - používáme taktéž k repasi li-ion baterií a to jak do akunářadí, tak do elektrokol. Oproti článkům LG jsou články Samsung vyráběny s vyšší kapacitou. Je to však vykoupeno nižším počtem nabíjecích cyklů a taktéž se u těchto článků platí za značku. Jsou dražší s porovnáním s jinými začkami a přitom stejně výkoné.


Sledujte nás na Facebooku